Giro patří Kanaďanovi Hesjedalovi

Vložil: Admin v 00:00:00 Kategorie: Závody

Kvě27

Španěl Joaquim Rodriguez strávil deset dnů v růžovém dresu, od 15. etapy cyklistického Gira d´Italia nepřetržitě. Nakonec ale v poslední den závodu o celkový triumf přišel, v závěrečné časovce v ulicích Milána ho přeskočil Ryder Hesjedal a stal se tak prvním kanadským šampionem v historii závodu. Náš Roman Kreuziger skončil patnáctý.

Trať časovky byla před startem o necelé tři kilometry zkrácena kvůli pracím na silnicích v historickém centru, ani to však dosud vedoucího Rodrigueze nespasilo. Po 28 kilometrech zaostal za vytáhlým Kanaďanem o 47 sekund a za cílovou páskou smutnil.
Náskok 31 sekund, který vybojoval v předchozích dvaceti etapách, mu nestačil a bitvu o trůn 95. Gira o 16 sekund prohrál. Nejcennější dres tak po šestém místě v etapě získal bývalý biker z formace Garmin a své zemi zajistil první triumf v závodě kategorie Grand Tour.

Třetí celkově skončil Thomas de Gendt, hrdina předposlední etapy s výjezdem na Stelvio, který odsunul z pódia do té doby třetího Michele Scarponiho. Domácí cyklisté se tak nedostali na pódium, seřadili se hned pod ním v pořadí Scarponi, Ivan Basso a Damiano Cunego.
Lídr Astany Kreuziger dokončil časovku na 83. místě a 3:29 minuty za vítězným Italem Marcem Pinottim, v konečném účtování zaostal český cyklista daleko za ambicemi.
Vinou kolapsu v 17. etapě, kde nabral obří ztrátu, skončil celkově patnáctý a za Hesjedalem zaostal o bezmála dvacet minut. Náplastí na jeho zklamání byl triumf v 19. horské etapě.
Druhý Čech v pelotonu Jan Bárta je v konečném pořadí pětašedesátý, Kreuzigera v časovce předčil o půl minuty a dvacet příček.